Наявність первинних документів бухгалтерського обліку для спрощенців не передбачено законодавством України.

Сторінки: 1 2

1. Фіксований податок

Відповідно до ст.13 РОЗДІЛ IV ОСОБЛИВОСТІ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ВІД ЗАЙНЯТТЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ТА ІНШИХ ДОХОДІВ Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" ( далі Декрет ) за яким здійснюють свою діяльність підприємці за фіксованим податком розроблена Інструкція "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю" (Наказ Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року N 12 ) яка діє і по нині бо діє розділ 4 Декрету , та відповідно до Додатку 7 цієї Інструкції "Фізична особа - платник податку не є юридичною особою і платником податку на прибуток, не має обов'язку вести бухгалтерській облік" і це все.

Відповідно до того ,що ст.1 З У «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено поняття первинного документу – це «документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення» та п.1 ст.9 цього ж Закону вказано ,що «1. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій».

Таким чином у зв’язку з тим ,що фізичні особи –підприємці що сплачують фіксований податок не ведуть бухгалтерського обліку то ніяких первинних документів бухгалтерського обліку у них ніхто вимагати не може.

Крім того у п.14.2 Декрету це підтверджено ще одною нормою , якою встановлено ,що «У разі сплати фіксованого податку платник такого податку звільняється від ведення обов'язкового обліку доходів і витрат».

2. Єдиний податок

Майже те ж саме і для підприємців ,що сплачують єдиний податок .

Базою оподаткування єдиним податком є виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг) ( абз.1 та 2 ч.1 та ч.3 ст.1 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» ( далі Указ )) , якими встановлено , що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва:

«фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень;

юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.

Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг)».

Відповідно до ч.8 п.4 цього Указу

«Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України», відповідно до цього з метою приведення нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації України у відповідність до вимог Указу Президента України від 28 червня 1999 року N 746/99 "Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" розроблений наказ Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року N 599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі»

частиною 9, якого встановлений порядок подання звітності , а саме:

«9. Протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу.

Протягом 5 днів після закінчення звітного періоду платник єдиного податку подає звіт згідно з додатком 3 до цього Порядку, який залишається у справі платника єдиного податку».

Додатком 3 до Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 р. N 599


Рекомендую також наступні статті:

Сторінки: 1 2

Недавні публікації

Правовий простір > Документація > Наявність первинних документів бухгалтерського обліку для спрощенців не передбачено законодавством України.

На повідомлення "Наявність первинних документів бухгалтерського обліку для спрощенців не передбачено законодавством України." 2 коментара

 1. metamorf сказав:

  Повністю згоден із доводами статті.
  Однак вважаю, що завершення не логічне.

  Щоб логічно завершити висновок зроблений автором слід процитувати статтю 16.2 Податкового кодексу:
  16.1. Платник податків зобов’язаний:
  16.1.2. вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

  Порядок облік доходів і витрат для фізичної особи підприємця на єдиному податку визначається Указом Президента (який доречі, має силу Закону, оскільки був прийнятий відповідно до Прикінцевий положень Конституції України) та відповідного наказу.

  Саме в цих спеціальних актах визначається порядок ведення обліку доходів і витрат для ФОПів. І в цих порядках не має вимоги вести первинні бухгалтерські документи.

  Саме тому, відповідно до статті 16,2 Податкового кодексу, ФОП повинен вести облік доходів і витрат у спрощеному режимі відповідно до Декрету і наказу ГНАУ.

  Автору великий РЕСПЕКТ за викладену інформацію

 2. Юрій сказав:

  Не зрозумів, стверджується що “первинка” не потрібна, а в останньому абзаці цитується що окрім доходу і витрат платники податків зобов’язані вести облік “… інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів”… Тут вам і “інших” до яких запросто може бути віднесена виручка, на підставі первинних документів.

Залишити відповідь

Введіть свій email:

Потребление памяти: 32.45MB