Чи дійсно місцеві загальні суди в Україні є судами, передбаченими Конституцією України?

Сторінки: 1 2

Це досить легко перевірити по відкритим джерелам, які містять всю необхідну інформацію, а також за допомогою запитів на публічну інформацію до відповідних органів влади.

Що для цього необхідно знати?

Відповідно до ст. 12 Розділу XV ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Конституції України Верховний Суд України і Вищий арбітражний суд України здійснюють свої повноваження відповідно до чинного законодавства України до сформування системи судів загальної юрисдикції в Україні відповідно до статті125 цієї Конституції, але не довше ніж п'ять років.

Нагадаю, що Конституційний Суд України у п.2 резолютивної частини рішення N 4-зп від 03 жовтня 1997 року у справі N 18/183-97 вирішив таке:

“ 2. За статтею 160 Конституції України Конституція України набула чинності в день її прийняття Верховною Радою України - 28 червня 1996 року.

Моментом набуття чинності Конституцією України є момент оголошення результатів голосування за проектом Конституції України в цілому на пленарному засіданні Верховної Ради України.”

Отже відповідно до цього станом на 28 червня 2001 року в Україні мала бути сформована система судів загальної юрисдикції в Україні відповідно до статті 125 цієї Конституції.

Відповідно до ч.1 ст. 124 Конституції України Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Відповідно до ст. 125 Конституції України Система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації. Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі суди. Відповідно до закону діють апеляційні та місцеві суди. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

Відповідно до п. 23 ч.1 ст. 106 Конституції України Президент України утворює суди у визначеному законом порядку;

Відповідно до ч.3 ст. 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

Відповідно до ст. 8 ЗУ ”Про судоустрій”(діяла у цій частині до 28.06.1996р., втратила чинність на підставі ст.1 Розділу XV ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬКонституції України) Усі суди Української РСР утворюються на засадах виборності суддів і народних засідателів.

Конституційний Суд України у п.2 мотивувальної частини рішення N 14-рп/2001 від 16 жовтня 2001 року у справі N 1-8/2001 дійшов наступних висновків:

“Отже, в Конституції України поняття "призначення" на відміну від поняття "обрання" позначає різні процедури щодо зайняття посади судді та різні форми актів з цього питання, прийнятих відповідно Президентом України чи Верховною Радою України.”

Президент України ніколи не мав права обирати суддів, а отже шляхом обрання суддів він не міг утворити жодного суду.

Відповідно до ч.1 ст.20 ЗУ” Про судоустрій України”(діяв з 19.03.2002р. по 30.07.2010р.) Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідуються Президентом України відповідно до цього Закону за поданням Міністра юстиції України, погодженим з Головою Верховного Суду України або головою відповідного вищого спеціалізованого суду.

Відповідно до ч.1 ст. 19. Порядок утворення і ліквідації судів загальної юрисдикції ЗУ” Про судоустрій і статус суддів” (діє з 30.07.2010р.) Суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідовуються Президентом України за поданням Міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду.

Отже відповідно до Конституції України єдиним розпорядчим актом про утворення суду є Указ Президента України про утворення відповідного суду. Прикладом такого Указу є Указ №1417/2004 від 16.11.2004 р. Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі, згідно якого:

«1. Утворити з 1 січня 2005 року в системі адміністративних судів України такі місцеві адміністративні суди:

….


Рекомендую також наступні статті:

Сторінки: 1 2

Недавні публікації

Правовий простір > Новини > Чи дійсно місцеві загальні суди в Україні є судами, передбаченими Конституцією України?

Залишити відповідь

Введіть свій email:

Потребление памяти: 33.75MB